فروش داروی کبوتر

وبلاگ-کد لوگو و بنر
برای دریافت اطلاعات و سوال در مورد بیماریهای کبوتر و معرفی داروهای جدید برای درمان امراض کبوتر به گروه من در واتس آپ بپیوندید 09369588033

ساعت مچی

|

کد قفل کردن راست کلیک

اصول پایه اصلاح نژاد کبوتر (قسمت اول) - کبوتر
دوشنبه 28 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 03:21

واتس آپ: 09369588033(0098) Whatsappواکسن تضمینی نیوکاسل برای کبوتر


(کبوترانتان بیمار نخواهند شد)


تلفن سفارش: 09369588033


توجه: این وبلاگ در سامانه سازماندهی سایتهای اینترنتی وزارت ارشاد جمهوری اسلامی ایران ثبت شده؛ هرگونه کپی برداری از مطالب این وبلاگ بدون کسب مجوز از نویسنده پیگرد قانونی خواهد داشت.


 برای دانلود رایگان فیلم مستند آموزش تصویری بیماری های کبوتر کلیک کنید.


    پیش از آغاز اصل مطلب، با عنایت به اینکه بسیاری از کبوترداران سراسر کشور طی تماسهایی با اینجانب خواستار اختصاص مطالبی در مورد ژنتیک و اصلاح نژاد بوده اند و نظر به اینکه کبوترهای بسیار مطلوبی در نزد ما ایرانیها یافت می گردد؛ اما ممکن است چگونگی ازدیاد نسل و ایجاد کبوترهایی به همان اندازه مطلوب را ندانیم و پس از چند سال، کبوتر مرغوب ما از نطفه یا تخم رفته یا بمیرد، اهمیت مبحث ژنتیک و اصلاح نژاد کبوتر بخوبی درک می گردد. در واقع این علم، کبوترداران کشور ما را نیز همانند کشورهای پیشرفته به جهتی سوق می دهد که بتوانند نژادی را به ثبت رسانده و در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشند و قادر به فعالیت در این رشته با اصول علمی و برپایه دانش کافی باشند.

    در اینجا جا دارد از دوستان بسیار عزیزم حمید ضیایی و مجید زهری از کانادا و حسین عزیز از اصفهان، تشکر ویژه ای داشته باشم؛ چراکه برای اولین بار بحث ژنتیک و اصلاح نژاد کبوتر را بطور علمی در وبلاگ کبوتر ایرانی در کانادا مطرح نمودند. همچنین تشکر ویژه ای از دلاوران خطه شمال، علی الخصوص آقا امید (کبوتر رشت) داشته باشم که بسیار کبوترهای مطلوبی در اختیار داشته و مبحث اصلاح نژاد را با علاقه و جدیت تمام پیگیری می نمایند. بنده امید بسیاری دارم که این دوستان بتوانند در آینده، ایران و ایرانی را در کل جهان سرافراز نمایند.


    اصلاح نژاد کبوتر، بمعنی بکارگیری دانش علمی برای بهبود ژنتیکی این پرنده می باشد. حال بهبود ژنتیکی را بر اساس اهداف مختلف می توان تفسیر نمود. ممکن است هدف ما از اصلاح پرنده، تولید گوشت باشد، پس بر روی ازدیاد ژنهای رمزکننده پروتئینهایی کار می کنیم که در افزایش وزن کبوتر نقش بسزایی دارند. امکان دارد هدف ما از اصلاح این حیوان، تقویت جهت یابی و پیمودن مسافتهای طولانی (کبوترهای مسافتی) باشد، پس بر روی ژنهای رمزکننده هوش و قدرت جهت یابی آن کار می کنیم. یا اینکه احتمال دارد هدف، افزایش ساعت پرش کبوتر باشد که در اینصورت نیز بر روی ژنهای رمزکننده مربوط به این صفت که در بهترین کبوترهای گله ما وجود دارند، مانور می دهیم. ممکن است هدف برخی افراد از اصلاح نژاد، پدیدآوردن خال و رنگ زیبا و ازدیاد کبوترهای زینتی باشد که جهت نیل به این منظور نیز با انتخاب کبوتر یا کبوترهای مدنظر از حیث رنگ پروبال، بر روی صفت مذکور عمل می نماییم.

    هدف اصلی اصلاح نژاد، افزایش کارایی کبوتر و تولید جوجه هایی است که همگی مرغوب و همانند بهترین کبوترهای گله ما باشند؛ نه اینکه از میان جوجه های تولیدی، برخی خوب، بعضی متوسط و برخی نیز بسیار نامرغوب باشند. در واقع هدف نهایی اصلاح، اطمینان از مطلوب بودن تمامی جوجه های تولیدی است.

    آثار اثرات محیطی مثل تغذیه بهتر، پیشگیری از بیماریها و...، معمولاً بسرعت در بهبود عملکرد کبوترها قابل مشاهده می باشند؛ اما در مقابل، بهبود و پیشرفت ژنتیکی معمولاً آرامتر و غیرمحسوس تر می باشد؛ ولی دائمی تر عمل کرده و منجر به تغییر در توارث حیوان شده و اثرات این تغییرات برای تمام عمر بر روی عملکرد پرنده باقی خواهند ماند. این تغییرات ایجاد شده توسط گامتها (عواملی که منجر به ایجاد جنین در تخم شده و کروموزومها در آنها قرار دارند) به جوجه کبوترها منتقل می گردند و بنابراین ما می توانیم صفت مدنظر خویش را در گله در طی زمان، گسترش دهیم. لازم بذکر است، اصلاح نژاد علمی است که نیاز به صبر و حوصله دارد و نباید در وسط راه خسته شده و آنرا رها نماییم.

    ظهور نهایی صفت موردنظر (مثلاً صفت افزایش ساعت پرواز) یا همان فنوتیپ، تحت تاثیر عمل توأم و همبسته ژن و محیطی است که پرنده در آن زندگی می کند؛ یعنی کبوتری که قصد اصلاح آنرا از نظر صفت ساعت بالای پرواز داریم، باید ژن مربوط به این صفت را در خزانه ژنی (به کل ژنهای رمزکننده تمامی صفات افراد یک جمعیت گفته می شود) خود داشته باشد؛ در غیراینصورت ما هر چه شرایط محیطی مطلوبی را برای آن فراهم سازیم باز هم به ساعت پرواز دلخواه نخواهیم رسید؛ از طرفی اگر شرایط محیطی مناسبی برای پرنده وجود نداشته باشد، نخواهد توانست استعداد ژنتیکی بالقوه خود را به فعل درآورد؛ مثلاً فرض کنید، کبوتری 16 ساعت پرواز می کند؛ اگر این حیوان، تغذیه مناسب (عامل محیط) نداشته باشد، آیا دوباره می تواند به این ساعت دست یابد؟!

    جهت آشنایی لازم بذکر است افرادی که علم اصلاح نژاد را پایه گذاری نمودند داروین، گالتون، مندل و... بوده اند.


    انواع صفات

1- صفات کیفی: معمولاً این صفات، توسط دو یا سه ژن کنترل می شوند. ظاهر این صفات (فنوتیپ)، بصورت دسته های متمایز دیده می شوند (مثل رنگهای کبوتر. مثلاً کبوترهای سفید، سیاه و... که رنگها بصورت مجزا از یکدیگر قابل تشخیص اند). معمولاً محیط اثر کمی در بروز این نوع فنوتیپ ها دارد. رنگ چشم یک کبوتر را درنظر بگیرید، این صفت، صفتی کیفی است؛ چراکه عاملی همانند تغذیه یا درجه حرارت محیط یا ...، نمی تواند تغییری در آن ایجاد نماید.

2- صفات کمی: دو اختلاف اساسی با صفات کیفی دارند:

الف: توسط تعداد زیادی ژن کنترل می شوند

ب: تظاهر نهایی صفت (فنوتیپ)، تحت تاثیر محیط می باشد. قدرت پرواز کبوترهای مسافتی را درنظر بگیرید، آیا اگر تغذیه نامناسبی داشته باشند، حتی اگر دارای هوش و قدرت جهت یابی بسیار مطلوبی باشند، می توانند ساعتها بدنبال آشیانه خود پرواز کنند؟!

    ترکیب این دو اثر (کنترل این صفات توسط تعداد زیادی ژن و متأثر از محیط بودن آنها)، باعث شده که فنوتیپهای صفات کمی بصورت ممتد و ادامه دار باشند. بعنوان مثال ساعت پرواز هر یک از کبوترهای گنجه خود را در نظر بگیرید، حتماً با هم متفاوت است؛ اما ممکن است دارای تغییرات جزئی باشد. مثلاً یکی 4 ساعت، دیگری 4 ساعت و یک دقیقه، بعدی 4 ساعت و 15 دقیقه و...، که این امر، ممتد و ادامه دار بودن این صفت را اثبات می نماید.

    در هنگام لقاح و تشکیل سلول تخم، هر یک از گامتهایی که از والدین به ارث می رسند، حاوی نیمی از تعداد کل ژنهای هر کدام از آنها می باشند که به جوجه ها منتقل می شوند. در حقیقت هر جوجه کبوتر دو گامت یا دو نمونه کاملاً تصادفی که حاوی ژنهای مختلفی هستند را از والدین خود دریافت می کند.

    انتخاب کبوترها برای جفتگیری و تشکیل نسل آینده در اصلاح نژاد باید طوری باشد که کبوترهای والد با انتقال یک نمونه تصادفی (یعنی نمونه ای که حاوی ژنهایی از کبوترهای والد است که بر حسب اتفاق و شانس در داخل گامتها قرار گرفته اند) از نصف ژنهای خود به جوجه کبوترها، پرندگانی را بوجود آورند که دارای برتری ژنتیکی نسبت به نسل قبل باشند. در واقع، ساختار ژنتیکی هر جوجه هنگام ترکیب گامتهای والدین، شکل می گیرد؛ اما نحوه بروز صفات به ارث رسیده (فنوتیپ)، بستگی به محیطی دارد که جوجه کبوترها در آن رشد می کنند.

    بدلیل سنگین بودن مبحث اصلاح نژاد، فعلاً به همین مقدار بسنده می شود. به امید خداوند متعال قصد دارم اگر عمری باقی بود، بتدریج این موضوع را تا بحث همخونی، ایجاد لاینهای خالص و تولید آمیخته هایی که دارای صفاتی مافوق والدین خود هستند با زبانی ساده در بین پستهای این وبلاگ شرح دهم. پس این مبحث ادامه خواهد داشت.


ژنتیک و اصلاح نژاد کبوتر

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo
Susa Web Tools

جاوا اسکریپت